Przewodnik Krok po kroku zawiera podstawowe informacje dotyczące przygotowania do wyjazdu, czynności do wykonania w trakcie pobytu na praktyce w zagranicznej instytucji przyjmującej oraz czynności do wykonania po powrocie z wymiany.
Pobierz przewodnik Krok po kroku w formacie PDF.
Pamiętaj!
Praktyka długoterminowa w ramach programu Erasmus+ nie może być krótsza niż 2 miesiące (60 dni).
Praktyka krótkoterminowa trwa od 5 do 30 dni (mobilność fizyczna za granicą) i jest połączona z obowiązkową częścią wirtualną.
Gdy otrzymasz pozytywną odpowiedź z instytucji przyjmującej, pobierz formularz Listu Intencyjnego i prześlij do osoby kontaktowej w instytucji przyjmującej. Poproś o uzupełnienie dokumentu, podpisanie go i odesłanie skanu. Oryginał dokumentu nie jest wymagany.
PAMIĘTAJ! Do dokumentów aplikacyjnych musisz dołączyć List Intencyjny podpisany przez przedstawiciela instytucji przyjmującej.
KROK 1. Przygotuj Learning Agreement
KROK 2. Wykup odpowiednie ubezpieczenie
KROK 3. Dostarcz do BKM wszystkie wymagane dokumenty
Do momentu podpisania umowy, czyli najpóźniej na 2-3 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyki dostarcz do BKM:
KROK 4. Wykonaj test językowy on-line
Po zakwalifikowaniu przez wydział i dostarczeniu do BKM podpisanego przez wszystkie strony egzemplarza Learning Agreement otrzymasz dostęp do obowiązkowego testu językowego online. Wynik testu nie ma wpływu na uczestnictwo w wymianie. Po uzupełnieniu testu prześlij potwierdzenie jego wykonania (Certyfikat PDF z osiągniętym wynikiem) na adres: s.filip@pollub.pl
Więcej informacji na temat wspracia językowego online oraz platformy OLS (Online Linguistic Support) znajdziesz na stronie https://erasmus-plus.ec.europa.eu/resources-and-tools/online-language-support
WAŻNE!
Wypełnienie testu jest niezbędnym warunkiem do otrzymania stypendium!
KROK 4. Podpisz umowę o wypłatę stypendium
Podpisz umowę z Politechniką. Wzór umowy do wglądu znajduje się na stronie BKM. Umowa uzupełniania jest przez pracownika BKM.
Aby otrzymać stypendium nie później niż w dniu rozpoczęcia wyjazdu (zgodnie z datami zapisanymi w umowie), złóż komplet wymaganych dokumentów i podpisz umowę co najmniej 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem praktyki. Termin podpisania umowy jest ustalany indywidulanie z każdym stypendystą.
KROK 5. Stypendium i przygotowanie podróży
Pamiętaj! W przypadku wyjazdu na praktykę absolwencką stypendium wypłacane jest w dwóch ratach (70% kwoty przed wyjazdem, 30% kwoty po powrocie i całkowitym rozliczeniu wyjazdu).
Sprawdź, czy wyjeżdżając do instytucji przyjmującej musisz uzyskać wizę. Niezbędne informacje znajdziesz pod tym linkiem.
KROK 1. Legalizacja pobytu
Jeżeli to konieczne, zalegalizuj swój pobyt. Niezbędne informacje znajdziesz pod tym linkiem.
KROK 2. Zmiany do Learning Agreement
Pamiętaj!
Zmiany do LA należy wprowadzać wyłącznie w przypadku bardzo istotnych zmian w planie praktyki.
KROK 3. Przedłużenie pobytu
Pamiętaj!
Twój pobyt na studiach i/lub praktyce w ramach programu Erasmus+ na danym stopniu studiów nie może trwać łącznie dłużej niż 12 miesięcy. Do tzw. "kapitału mobilności" wliczają się wszystkie wyjazdy zrealizowane w ramach programów wymiany międzynarodowej finansowanych ze środków UE.
Maksymalny okres finansowania wyjazdu na praktykę to 4 miesiące.
Praktyka studencka musi rozpocząć się i zakończyć w obrębie tego samego roku akademickiego.
KROK 4. Gromadzenie dokumentacji
KROK 1. Rozliczenie wyjazdu w BKM
W terminie 30 dni od zakończenia praktyki zgłoś się do BKM:
Pamiętaj!
Jeżeli realizujesz praktykę absolwencką wypłata drugiej raty stypendium nastąpi dopiero po całkowitym rozliczeniu wyjazdu w BKM.
Jeżeli realizujesz praktykę obowiązkową, pamiętaj o rozliczeniu jej na swoim wydziale u pełnomocnika dziekana ds. praktyk.
Zmiany instytucji można dokonać najpóźniej na 1 miesiąc przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyki.
Zmiany instytucji przyjmującej można dokonać wyłącznie w obrębie tej samej grupy krajów lub z grupy z wyższym stypendium do grupy z niższym stypendium.
Aby zmienić instytucję przyjmującą, złóż podanie do Koordynatora Wydziałowego. Do podania dołącz List Intencyjny podpisany przez przedstawiciela nowej firmy.
Jeżeli chcesz zreaygnować z wyjazdu, dostarcz do BKM formularz rezygnacji podpisany przez Koordynatora Wydziałowego. Poinformuj również instytucję przyjmującą o swojej decyzji.
Jeżeli zrezygnujesz z wyjazdu po podpisaniu umowy o wypłatę stypendium, konieczny będzie zwrot całości lub części stypendium.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17