Poniżej znajdą Państwo dokumenty, na podstawie których Politechnika Lubelska realizuje Program Erasmus+:
Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027 - Karta ECHE
Erasmus Policy Statement 2021-2027
Erasmus Policy Statement 2014-2020
Erasmus Charter for Higher Education
Informacje ogólne na temat programu Erasmus Plus znajdują się na stronie internetowej prowadzonej przez Narodową Agencję: http://erasmusplus.org.pl/o-programie/.
Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną programu www.erasmusplus.org.pl oraz przewodnikiem po programie w języku angielskim i ulotką w języku polskim.
Zachęcamy do zapoznania się z funkcjonalnościami, które będa sotosowane w nadchodzącej perspektywie programu Erasmus+
Erasmus APP https://erasmusapp.eu/
Erasmus Without Papers https://www.erasmuswithoutpaper.eu/
The European Student Card https://europeanstudentcard.eu/
Komentarz BKM dot. uzyskania karty ECHE przez PL
* materiał archiwalny
Komisja Europejska przyznała Politechnice Lubelskiej kartę ECHE na lata 2021-2027. Oznacza to, że nasza uczelnia będzie nadal realizować projekty edukacyjne w ramach programu Erasmus+.
Karta ECHE określa obowiązki uczelni wobec wszystkich uczestników programów edukacyjnych i uczelni partnerskich, a także odnosi się do długofalowych celów uczelni w zakresie umiędzynarodowienia. Dokument zakłada m.in. pełną uznawalność osiągnięć uczestników poszczególnych projektów, podejmowanie działań zgodnie z zasadą równego traktowania i włączenia, ale również wprowadza wymóg elektronicznego obiegu dokumentów związanych z mobilnością i zastosowanie europejskiej legitymacji studenckiej.
– Eksperci Komisji Europejskiej ocenili nasz wniosek na maksymalną liczbę punktów, co jest dużym sukcesem. Do stosowanych już na uczelni rozwiązań, dodaliśmy nowe propozycje. Wśród nich znalazły się m.in.: uatrakcyjnienie oferty w j. angielskim dla studentów polskich i cudzoziemskich, zwiększenie liczby studentów PL biorących udział w wymianie międzynarodowej, czy działania utrwalające rezultaty międzynarodowych projektów edukacyjnych – mówi dr Celina Handzel, kierownik Biura Kształcenia Międzynarodowego.
Jak dodaje dr Celina Handzel, dużą zmianą w realizacji programu będzie wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, związanych z realizacją mobilności studenckich oraz umożliwienie studentom używania w tym celu aplikacji elektronicznej E+.
Obecnie Biuro przygotowuje się do przedłużenia blisko 500 umów bilateralnych w systemie Dashboard EWP (Erasmus Without Papers), a kolejnym krokiem będzie praca nad OLA (Online Learning Agreement), w którym studenci wraz z koordynatorami wydziałowymi ds. wymiany międzynarodowej określają przedmioty realizowane w uczelni partnerskiej.
Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać starania krajów uczestniczących w programie na rzecz efektywnego wykorzystywania potencjału umiejętności ludzkich i kapitału społecznego Europy, potwierdzając jednocześnie zasadę uczenia się przez całe życie przez powiązanie wsparcia na rzecz uczenia się formalnego, pozaformalnego i nieformalnego w dziedzinach kształcenia, szkolenia i sportu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17