9577_logopl2017.jpgpollub_logu.jpg

ERASMUS SZKOLI - podsumowanie I edycji

04.12.2024 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jesień to w Biurze Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Lubelskiej nie tylko dni adaptacyjne dla przyjeżdżających Erasmusów i spotkania informacyjne dla studentów chcących wyjechać na zagraniczne studia czy praktyki.  To również czas rozwijania kompetencji i poszerzania wiedzy wśród pracowników uczelni. Za nami pierwsza seria wykładów i warsztatów z cyklu „Erasmus szkoli”, skierowanych do wszystkich dydaktyków i pracowników administracji, którzy w swojej codziennej pracy stykają się z obcokrajowcami.

Jako Biuro Kształcenia Międzynarodowego jesteśmy często pierwszą linią kontaktu z przyjezdnymi studentami i pracownikami, zatem doskonale wiemy, jakie wyzwania komunikacyjne stawia przed obiema stronami zderzenie z niejednokrotnie całkiem odmienną rzeczywistością kulturową. Dodatkowo dostrzegamy również coraz większe różnice międzypokoleniowe, które najbardziej uwidaczniają się w podejściu do życia codziennego i sposobie rozwiązywania problemów. Mając na względzie te i inne aspekty współpracy w zespołach międzykulturowych, postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom pracowników Politechniki. - W związku z potrzebą rozwoju kompetencji pracowników i studentów w zakresie komunikacji międzykulturowej, budowania zespołów i pracy w środowisku międzynarodowym pojawił się pomysł, aby stworzyć taki cykl szkoleń, które umożliwią studentom i pracownikom nabywanie i rozwijanie takich umiejętności. Szkolenia te nie były zaplanowane z góry i narzucone społeczności. Staraliśmy się słuchać tego co mówią ludzie na kampusie i odpowiednio w miarę naszych możliwości dopasować szkolenia. A ponieważ zebrało się ich kilka i stanowią pewną całość nazwaliśmy je właśnie „Erasmus szkoli” i mamy nadzieję, że to działanie utrzyma się również w przyszłych latach – tłumaczy dr Celina Handzel, kierownik BKM.

Zapytaliśmy kilku pracowników o ich motywację i oczekiwania, które mają wobec inicjatywy „Erasmus szkoli”. Wśród odpowiedzi padały takie hasła jak: wzrost kompetencji, usprawnienie pracy zawodowej czy chęć poszerzenia wiedzy i umiejętności radzenia sobie z różnicami kulturowymi w komunikacji.

Uczestnicy zostali wprowadzeni w problematykę zagadnienia podczas teoretycznego wykładu, a następnie mogli pogłębić wiedzę i praktyczne umiejętności w trakcie warsztatów prowadzonych w mniejszych grupach szkoleniowych, dzięki czemu zyskali przestrzeń do wielu wartościowych dyskusji. Warto zaznaczyć, że mimo „różnic” w tytule sesji, uczestnicy nieraz zauważali, że choć pozornie stanowimy odmienne grupy, to wiele nas jako ludzi łączy. Taki też cel przyświecał prowadzącej cały moduł szkoleniowy, Annie Kaszubie - chciałabym nie tyle dzielić się wiedzą teoretyczną, bo tę każdy może doczytać, co pokazać, że różnorodność międzykulturowa to ogromne bogactwo. To coś, co wnosi szczególny element w nasze życie. Jeśli możemy tego doświadczyć, stykając się z osobami innego pochodzenia, możemy wiele dowiedzieć się także o nas samych. Świat staje się bardziej żywy, kolorowy, a my zaczynamy wychodzić ze swoich schematów, dostrzegać inne możliwe rozwiązania i to jest dla mnie fascynujące.

Po zakończonych warsztatach, poprosiliśmy uczestników o słowo komentarza – jednogłośnie określili oni czas spędzony na szkoleniu jako niezwykle inspirujący i wartościowy.

Spojrzeliśmy na sprawy, które znamy, z innej perspektywy. Jak przeciwdziałać izolacji i braku integracji studentów z zewnątrz z naszymi studentami. […] Wiele problemów pozostaje nadal nierozwiązanych – ten warsztat dał nam przestrzeń do dyskusji i dalszych prac – mówiła dr Ewa Łazuka, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej.

Zaś dr Jakub Szabelski ocenił, że warsztaty były wartościowe szczególnie dla osób, które w jakiś sposób współpracują z ludźmi z różnych kultur, pozwoliły pewne rzeczy zrozumieć lepiej. Na pewno jest chęć rozwijania dalej tych kompetencji międzykulturowych, 1,5h to za mało! Wiele rzeczy zostało zasygnalizowanych, pobudziło ciekawość. Mam nadzieję, że będzie więcej takich szkoleń.

Tak pozytywne informacje zwrotne niezmiernie nasz cieszą! Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z przeprowadzonych warsztatów i do śledzenia bieżącej oferty BKM. Szczegóły tutaj:

W ramach I edycji "Erasmus szkoli" zorganizowano otwarty wykład (20.11.2024) oraz 4 grupy szkoleniowe (22 i 29.11.2024).

Galeria zdjęć

loga-na_strone-1.jpg

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17