9577_logopl2017.jpg  pl-logo-www.png

XVII Konferencja Studenci Zagraniczni w Polsce 2024

14.02.2024 Rekrutacja
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dn. 7-9.02.2024 odbyła się XVII Konferencja „Studenci Zagraniczni w Polsce 2024” organizowana przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Gospodarzem tegorocznej edycji była Politechnika Poznańska.

Program konferencji obejmował zróżnicowane sesje w obrębie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Debatowano nad głównymi wyzwaniami internacjonalizacji polskich uczelni w najbliższych latach, a także problemami i szansami stojącymi przed Polską w kontekście umiędzynarodowienia studiów. Eksperci biorący udział w panelach zaznaczyli również potrzebę redefinicji pojęcia umiędzynarodowienia i holistycznego spojrzenia na to zjawisko, włączając w jego ramy nie tylko anglojęzyczne programy studiów dla cudzoziemców, ale także kształcenie w szkołach doktorskich, sojusze uniwersytetów europejskich czy wreszcie promocję polskiej nauki i myśli technologicznej zagranicą. Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, wskazywał m.in.: − Na obecność studentów zagranicznych na polskich uczelniach powinniśmy teraz spoglądać szerzej, jako na element nowej strategii, której imię to jakość kształcenia w Polsce. Cudzoziemcy są niezbędni do poprawy tej jakości, ich liczba, to magiczne sto tysięcy studiujących u nas osób z zagranicy, wymusza jak najlepszą jakość kształcenia, którą powinny oferować polskie uczelnie. Zgodny głos w tej sprawie zabrał również dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, podpisując się pod postulatem zmiany kursu w pracy nad umiędzynarodowieniem.

Szczególnie wartościowy okazał się panel poprowadzony przez Ewę Kiszkę, przewodniczącą IROs Forum, kierowniczkę Biura Umiędzynarodowienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Mówcy zaproszeni do udziału w sesji podzielili się doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie podejmowania działań mających na celu dbanie o dobrostan studentów zagranicznych oraz integrację wielokulturowej społeczności akademickiej.

Wydarzenie było również świetną okazją do wymiany zdań, nawiązania nowych kontaktów oraz wzmocnienia dotychczasowych relacji podczas kuluarowych rozmów.

Politechnikę Lubelską reprezentowały podczas konferencji oraz warsztatu towarzyszącego mgr Stanisława Filip oraz Svitlana Lysiuk z Biura Kształcenia Międzynarodowego, zajmujące się na co dzień rekrutacją cudzoziemców na studia pełne i promocją edukacyjnej oferty PL zagranicą.

 

Galeria zdjęć

loga-na_strone-1.jpg

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17